قالب وردپرس اختصاصی یا آماده؟

قالب وردپرس اختصتصی یا آماده
در این مقاله میخواهم در مورد قالب های وردپرس صحبت کنم و اینکه واقعا بهتر است سمت قالب‌های آماده برویم یا اینکه سعی کنیم قالب اختصاصی برای سایتمان داشته باشیم. در ادامه با من همراه باشید...

اشتراک گذاری

قالب آماده وردپرس چیست؟

قالب آماده وردپرس به قالبی گفته می‌شود که توسط شخص یا شرکتی طراحی، کد نویسی و آماده سازی شده و معمولا توسط شرکت‌های خاصی ایجاد و در ادامه پشتیبانی می‌شوند. دیگران هم برای استفاده از آن‌ها کافیست که آن قالب‌ها را از سایت ارائه دهنده خریداری کرده و در سایت وردپرس خود نصب و راه اندازی کنند. البته قالب‌های آماده رایگان هم بسیار زیاد هستند که باز هم توسط اشخاص یا شرکت‌هایی ایجاد و منتشر می‌شوند که طبیعتا از امکانات کمتری نسبت به نسخه‌های پولی برخوردار می‌باشند. ناگفته نماند که در بین قالب‌های رایگان، قالب‌های بسیار مفید و زیبایی هم معمولا دیده می‌شود.

انواع قالب آماده

قالب های آماده در دسته‌های مختلفی اعم از قالب های فروشگاهی، شرکتی، وبلاگی یا نویسندگی، خبری و… طراحی و کد نویسی می‌شوند و تعداد زیادی از آنها هم به صورت چند منظوره ایجاد شده‌اند که تقریبا هر نوع سایتی از جمله خبری، فروشگاهی، شرکتی و… را می‌توان با آنها راه اندازی کرد. معمولا امکانات زیادی در این نوع قالب ها گنجانده می‌شود که یک طراح سایت دیگر نیازی به اضافه کردن افزونه جانبی و… نداشته نباشد.

قالب اختصاصی وردپرس چیست؟

قالب اختصاصی هم همانطور که از نام آن پیداست، به صورت اختصاصی نوشته شده است. به عنوان مثال یک موسسه به دلایل مختلف اعم از امکانات مختلف، طراحی ظاهر متفاوت و… ترجیح می‌دهد طراحی سایت خود را به یک برنامه نویس بسپارد تا به صورت اختصاصی یک قالب برای سایت وردپرس آنها ایجاد نماید. البته قالب اختصاصی به این معنی نیست که قالب آماده چنین قابلیت‌هایی ندارد و در کل بحث ما در این مقاله نیز همین است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

حالا کدام، اختصاصی یا آماده؟

چیزی که زیاد به چشم می‌خورد و در طراحی سایت برای شرکت‌ها مشاهده می‌کنیم، صاحبان کسب و کارها بیشتر ترجیح می‌دهند برای آنها قالب اختصاصی نوشته شود. به نظر بنده این یک باور غلط است و طبق تجربه‌ی زیادی که طی سالها در این زمینه کسب کردم باید خدمت شما عرض کنم، استفاده از قالب اختصاصی را به هیچ وجه توصیه نمی‌کنم. البته برای این توصیه چند دلیل دارم که در ادامه اشاره خواهم کرد.

دو اصل بسیار مهم و حیاتی را باید در مورد قالب ها در نظر داشت: ۱-پشتیبانی قالب ۲- به روز رسانی‌های آینده قالب

بله، همانطور که همه می‌دانیم حوزه وب و اینترنت به سرعت در حال پیشرفتن به سمت جلو و به‌روز رسانی است و ناچاریم که سایت خود را به‌روز نگه داریم. در خیلی از موارد که طراحی اختصاصی قالب توسط فریلنسرها انجام می‌گیرد، طراح مورد نظر در قبال مبلغی، قالب را برای کارفرما ایجاد کرده و بعد از حدود نهایتا یکی دو ماه پشتیبانی (خیلی خوشبینانه یکسال پشتیبانی)، می‌بینیم که کارفرما می‌ماند و یک سایت با قالب عقب افتاده که این قالب پس از مدتی دیگر به روز رسانی‌های وردپرس را جوابگو نیست. در نهایت هم بعد از گذشت مدتی ناچار می‌شود سراغ قالب دیگری برود و هزینه و وقت اضافه و…

همه می‌دانیم که وردپرس با زبان php توسعه داده شده و سال‌هاست که می‌بینیم مرتب نسخه‌های جدیدی از php توسط متولیان آن روانه وب می‌شود و برنامه نویسان نیز باید برنامه‌های خود را طبق قواعد و چهاچوب جدیدی که ارائه می‌شود، کد نویسی کنند. چه بسیار قالب‌هایی که به خاطر عدم سازگاری با php و آپدیتهای روز، از رده خارج شدند و افرادی هم که از آن قالب‌ها استفاده می‌کردند مجبور به عوض کردن قالب شدند.

در قالب‌های آماده این مشکلات وجود ندارد یا اگر هم وجود داشته باشد به صورت کاملا انگشت شمار بوده که قطعا به چشم نمی‌آید. خوبی قالب‌های آماده این است که یک تیم با بخشهای مختلف اعم از طراحی رابط کاربری، بک‌اند و … در کنار هم مشغول به کار اند و مرتبا در حال به‌روز رسانی قالب و رفع مشکلات احتمالی پیش آمده آن هستند. لااقل تمامی قالب‌های آماده‌ی قدرتمند و معروفی که در حال حاضر در بازار وجود دارند هر کدام دارای تیم قدرتمند و به روز می‌باشند.

تیم برنامه نویسی

در چه صورتی از قالب اختصاصی استفاده کنم؟

قالب‌های آماده‌ی معروف و قدرتمند معمولا تمامی خواسته هایی که یک سایت باید لازم داشته باشد را در خود دارند و با کمترین تداخل کد، باگ و… کار می‌کنند. در صورتی معقول است که یک قالب اختصاصی از ابتدا کد زد شود که شامل موارد زیر باشد:

  1. سایت شما کاملا خاص بوده که در قالب‌های آماده واقعا امکانات شما قابل انجام نباشد.
  2. اینکه تیم یا شخصی که برای شما قالب اختصاصی طراحی می‌کند باید تضمین پشتیبانی طولانی مدت مثلا بیش از یک سال بدهد.
  3. یا اینکه برنامه نویس قالب جزئی از تیم شما باشد که حالا حالاها قصد جدا شدن از شرکت شما را نداشته باشد :))

ولی هرچقدر هم که خواسته شما پیچیده باشد در قالب های آماده نیز قابل انجام است. توجه داشته باشید، اصلا لازم نیست که برای داشتن یک قابلیت خاص، کل یک قالب از ابتدا نوشته شود! در قالب‌های آماده یک تیم خلاق و حرفه‌ای با کول‌باری از تجربه یک قالب مناسب سریع و مفید را از قبل برنامه نویسی و آماده کرده‌اند که می‌توانید به راحتی آن را در سایت خود نصب کرده و از امکانات حرفه‌ای آن استفاده نمایید و در به‌روز رسانی‌های آینده سردرگم نشده و چالشی نداشته باشید. حال اگر قابلیت خاصی هم برای سایت خود نیاز دارید، همان یک بخش خاص را می‌توان به صورت یک ماژول جداگانه یا مثلا یک افزونه، کد نویسی و به قالب اضافه کرد.
به همین راحتی!

جمع بندی

حالا یک جمع بندی سریع و خلاصه داشته باشیم. اگر پشتیبانی قالب و به‌روز رسانی های آینده برای شما مهم است و قطعا هم باید مهم باشد، بهتر است از قالب‌های آماده استفاده کنید تا در آینده دچار مشکلات عدم سازگاری قالب و عدم به روز رسانی نداشته باشید و با خیال راحت هر زمان چالش و تحول جدیدی در وب بوجود آمد نگران غیرفعال شدن سایت خود نبوده و تنها با یک کلیک آپدیت جدید آن را در پیشخوان وردپرس خود دریافت نمایید. خشوبختانه قالب‌های قدرتمند زیادی چه خارجی و چه ایرانی در سطح اینترنت وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

حالا با این اوصاف به نظر شما عاقلانست که کلی هزینه طراحی و راه اندازی قالب اختصاصی را به یک برنامه نویس و طراح بدهیم که آیا کد نویسی درست و اصولی باشد یا نه و یا اینکه معلوم نیست این قالب درآینده پشتیبانی شود یا خیر؟

نظر شما چیست؟ خوشحال می‌شویم که نظرات ارزشمند شما رو هم در این زمینه بدونیم. اگر موافق یا مخالف این بحث هستید حتما در زیر دلایل خودتان را با ما به اشتراک بگذارید.

عضو خبرنامه ما شوید

تا از خبرهای خوب و تخفیفات خود با خبرتان کنیم.

آخرین مطالب

برنامه نویسی فرانت اند
برنامه نویسی

برنامه نویسی فرانت اند چیست؟

اگر از جمله افرادی هستید که نمی‌دانید برنامه نویس فرانت اند (Front End) چیست، این مقاله به شما کمک می‌کند تا اطلاعات خوبی در این رابطه کسب کنید.

برنامه نویس
برنامه نویسی

دلیل استخدام نشدن بیشتر برنامه نویس‌ها

چرا بیشتر برنامه نویس‌های خود خوان در روند کار خودشان به مشکل می‌خورند و نمی‌توانند جایی استخدام شوند و در نهایت اصطلاحا بیخیال شده و شکست می‌خورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آیا می خواهید از دیگر کسب و کارهای آنلاین عقب نمانید؟

همین الان با ما تماس حاصل کنید.

فرم ثبت نام در سایت

شاخص استحکام

راهنمایی: رمز باید دستکم ۷ حرف باشد. برای قوی‌تر کردن آن، از حروف کوچک و بزرگ انگلیسی، اعداد و نمادهایی مانند ! " ؟ $ % ^ & ) استفاده کنید.

ورود به فاکس دولوپ

ابتدا باید وارد حساب کاربری خود شوید